Apstiprināts: 28.10.2020.; atjaunots: 18.05.2021.

Elektroniskie rēķini

Pasūtītājs, sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs un publiskais partneris pieņem piegādātāja izrakstītos rēķinus neatkarīgi no tā, vai tas iesniedzis rēķinu papīra formā vai elektroniskā formātā, kas atbilst vienotajam Eiropas e-rēķinu standartam.

Kas nosaka e-rēķinu pieņemšanu?

2014. gada 26. maijā stājās spēkā Direktīva 2014/55/ES[1], kas pārņemta Publisko iepirkumu likuma 83.pantā, Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likuma 89.pantā, Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likuma 7.¹ pantā un Publiskās un privātās partnerības likuma 122.pantā.

Vai informācija par e-rēķinu pieņemšanu jānorāda iepirkuma nolikumā?

Pasūtītājs, sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs un publiskais partneris iepirkuma dokumentācijā var nenorādīt, ka tiks pieņemti e-rēķini. Tomēr, ja līguma izpildes laikā kāds iesniedz e-rēķinu, tas jāpieņem.

Vai publikācijā jāatzīmē e-rēķinu pieņemšana?

Izsludinot iepirkumu un aizpildot publikāciju Iepirkumu uzraudzības biroja tīmekļvietnē, laukā „Informācija par elektronisko darbplūsmu” atzīmē „Pieņems elektroniskos rēķinus”.

Ekrānšāviņš no publikācijas, kur parādīta atzīme par e-rēķiniem

Kāds ir e-rēķina formāts?

Direktīvas 2014/55/ES izpratnē par e-rēķinu uzskata tikai mašīnlasāmus rēķinus, kurus var automātiski un digitāli apstrādāt. Vienkārši ieskenēts, nokopēts vai kā citādi elektroniskā veidā atvasināts attēla fails nav jāuzskata par e-rēķinu šīs definīcijas izpratnē.

Kur noteikts vienotais e-rēķina standarts?

Elektroniskā rēķina standarts noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr. 154[2].

Kā piegādāt e-rēķinu?

E-rēķinu var piegādāt, izmantojot:

  1. oficiālo elektronisko adresi,
  2. oficiālo elektroniskā pasta adresi,
  3. citu veidu, kas norādīts iepirkuma līgumā vai publiskās un privātās partnerības līgumā.

Kā apstrādā e-rēķinu?

Ja esošā programmatūra nevar veikt e-rēķinu automātisku apstrādi, Direktīvas 2014/55/ES prasības par e-rēķinu pieņemšanu un apstrādāšanu ir izpildītas, ja pasūtītājs, sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs un publiskais partneris atbilstoši vienotajam Eiropas e-rēķinu standartam sagatavoto e-rēķinu, kas parakstīts ar drošu elektronisko parakstu, saņem savā e-pasta adresē, pārvērš to cilvēklasāmā formātā (iespēja aplūkot elektronisko rēķinu kā .pdf dokumentu var būt iekodēta elektroniskā rēķina datnē vai arī pārvēršanu cilvēklasāmā veidā iespējams nodrošināt ar vienkāršas programmatūras palīdzību) un saņemto rēķinu apstrādā kā jebkuru citu rēķinu.,

Vai var pieprasīt e-rēķinus?

Līguma izpildes laikā ne tikai pieņem e-rēķinus, bet var arī pieprasīt iesniegt.

Ja pasūtītājs ir izvērtējis piegādātāja spēju iesniegt e-rēķinus, pasūtītājam par to laikus jāinformē, attiecīgi iepirkuma dokumentācijā ietverot šādu informāciju. Piemēram, nolikumā un/vai līgumā var paredzēt, ka piegādātājs rēķinu iesniedz strukturēta elektroniskā rēķina formā, to nosūtot uz iestādes oficiālo elektronisko adresi. (atjaunots 18.05.2021.)


[1] Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 16. aprīļa direktīva par elektroniskajiem rēķiniem publiskā iepirkuma procedūrās (Direktīva 2014/55/ES)

[2] Ministru kabineta 2019. gada 9. aprīļa noteikumi Nr. 154 "Piemērojamais elektroniskā rēķina standarts un tā pamatelementu izmantošanas specifikācija un aprites kārtība"


© Iepirkumu uzraudzības birojs | 2021