2025. gada otrajā ceturksnī esam īstenojuši vairākas būtiskas aktivitātes – vēlamies izcelt trīs no tām Iepirkumu uzraudzības biroja (Birojs) darbā.

Turpinot darbu pie prioritātes – ātrākas atbilžu sniegšanas par iepirkuma regulējumu – otrajā ceturksnī tiešsaistes jautājumu formā esam atbildējuši uz 116 jautājumiem par publisko iepirkumu regulējumu. Vidējais atbildes sniegšanas laiks bija 2 darbdienas, pārliecinoši noturoties zem noteiktajām 5 darbdienām.   

Otrā ceturkšņa ietvaros ir nodrošinātas dažādas apmācības iepirkumu speciālistiem pēc viņu vajadzībām  – gan iesācēju, gan padziļinātā līmenī, kā arī nacionālā un starptautiskā līmenī, ārvalstu sadarbības ietvaros. Piemēram, nacionālā līmenī norisinājās vasaras skola – praktikums “Publisko iepirkumu normatīvā regulējuma ievērošana Eiropas Savienības (ES) kohēzijas politikas īstenošanā”, kuras ietvaros 60 iepirkumu speciālistiem sniedzām ieskatu publisko iepirkumu aktualitātēs un organizējām iepirkumu posmu simulāciju izspēli, uzsverot, ka efektīva iepirkuma īstenošana sākas jau plānošanas posmā.

Savukārt starptautiskā līmenī tika uzņemta Moldovas Nacionālās sūdzību izskatīšanas aģentūras delegācija mācību vizītē ES finansiālā instrumenta TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange) projekta ietvaros. Mācību vizītes laikā sniedzām ieskatu Latvijas publisko iepirkumu sistēmā un sūdzību izskatīšanas procesā, īpašu uzmanību pievēršot ieviestajiem digitalizācijas risinājumiem - elektronisko sistēmu praktiskai piemērošanai lietu pārvaldībā, procesu efektivizēšanā, atlases un statistikas iespēju nodrošināšanā, lēmumu un ar sūdzībām saistīto datu publicēšanā.

Papildus līdzdarbībai dažādos Eiropas Savienības formātos publisko iepirkumu direktīvu pārskatīšanai, otrā ceturkšņa ietvaros ir norisinājies intensīvs darbs finanšu ministrija vadītajā darba grupā publisko iepirkumu sistēmas un prakses izvērtēšanai. Darba grupas ietvaros Birojs nodrošināja apjomīgu iepirkumu datu analīzi – gan par Latvijas publisko iepirkumu rādītājiem kopumā, gan atsevišķu pasūtītāju iepirkumu analīzes (case studies). Iepirkumu datu analīze ir pieejama, balstoties uz Biroja izveidoto datu analītikas rīku, metodoloģisku un strukturētu datu uzkrāšanu un apstrādi jaunajā Publikāciju vadības sistēmā. Diskusiju rezultātā tika panākta vienošanās par nepieciešamību virzīties uz būtiskām sistēmas pārmaiņām ar mērķi efektivizēt publisko iepirkumu procesu un mazināt administratīvo resursu patēriņu pasūtītājiem procedūru piemērošanā.

Turpinot darbu, esam atvērti uzlabojumiem publisko iepirkumu jautājumos, kā arī turpināsim sniegt savu atbalstu iepirkumu veicējiem. 

Saistītas tēmas

Atskats